Domů / Novinky / Roztok na kontaktní čočky
Kategorie
Články
  Odběr novinek

  Roztok na kontaktní čočky

  Roztok na kontaktní čočky    Roztok na kontaktní čočky je velmi důležitou součástí nošení kontaktních čoček. Díky němu čočky zůstávají nejen vlhké a pohodlné, ale hlavně bez bakterií, jiných mikroorganismů a s co nejnižším množstvím usazenin na povrchu kontaktních čoček.

  Roztok na kontaktní čočky je velmi důležitou součástí nošení kontaktních čoček. Díky němu čočky zůstávají nejen vlhké a pohodlné, ale hlavně bez bakterií, jiných mikroorganismů a s co nejnižším množstvím usazenin na povrchu kontaktních čoček.

  Níže jsou popsány situace, kterých byste se měli vyvarovat, aby roztok neztratil své dezinfekční a čistící schopnosti a sloužil Vám v péči o vaše kontaktní čočky tak, aby nošení kontaktních čoček bylo pro Vás maximálně bezpečné, pohodlné a kontaktní čočky vydržely co nejdéle nositelné bez komplikací.

  Správně odstraňování usazenin z kontaktní čočky

  Roztok na kontaktní čočky je velmi potřebný i pro odstranění usazenin na povrchu čočky ze slzného filmu a z okolního prostředí.

  Ještě nedávno měli některé roztoky označení za názvem: dodatek "no rub", což je označení pro roztok bez nutnosti mnutí čočky před uložením do roztoku. Dnes už ale převážná většina výrobců od této praktiky upouští, protože mnutí čočky velkou měrou napomáhá k odstranění usazenin.

  Stejně tak je nesmírně důležité čočku po vyjmutí z roztoku dokonale opláchnout čerstvým roztokem a smýt z ní pozůstatky všech nečistot z použitého roztoku, a také vypláchnout pouzdro čerstvým roztokem. Vysoké množství usazenin je často původcem zánětlivých onemocnění očí.

  Gigantopapilární konjunktivitida
  Nesprávným čištěním nebo přenášením kontaktních čoček vznikají na povrchu čoček nánosy usazenin, které při dlouhodobém usazení prvotně dráždí spojivku oka mechanicky, pak oko začne na usazeniny biologického původu reagovat i alergicky a tím začíná vysoká nesnášenlivost kontaktních čoček nositelem.

  Jaký roztok si vybrat

  Jaký roztok je pro mě ten nejlepší, je jedna z nejčastějších otázek nositele kontaktních čoček. Vždy doporučujeme používat ten, který máte vyzkoušený a jste s ním spokojeni, protože většina víceúčelových roztoků je vhodná ke všem měkkým kontaktním čočkám.

  Rozhodující je snášenlivost nositele na složky roztoků. Složení roztoků se mění v závislosti na množství dezinfekčních látek s antimikrobiálními účinky a na množství konzervačních látek. Čím je jich více, tím je roztok v čištění účinnější, ale na druhou stranu méně šetrný k oku, a naopak. Pro citlivější nositele se tedy vždy doporučuje roztok s nižším obsahem těchto látek, nejlépe zcela bez konzervantů, pro nositele s vyšší náchylností na usazeniny zas roztok agresivnější.

  Mnoho odborníků doporučuje různé značky roztoků pravidelně střídat. Zde ale opět nastává otázka, zda Vám jiný roztok bude vyhovovat stejně nebo lépe, než stávající. Před změnou roztoku ho tedy nejdříve raději vyzkoušejte zkušebním balením u svého očního odborníka a před jeho používáním pečlivě přečtěte příbalový leták, protože doba uložení čoček v roztoku nebo doba spotřeby roztoku se může lišit.

  Chcete být informován o zajímavostech ze světa kontaktních čoček? Klikněte sem na odběr novinek.