Domů / Novinky / Pět rad pro péči o čočky v létě
Kategorie
Články
  Odběr novinek

  Pět rad pro péči o čočky v létě

  Pět rad pro péči o čočky v létě    Při vysokých letních teplotách v letních měsících a ve více klimatizovaných místnostech se častěji stává, že čočku v oku cítíme, lehce škrábe nebo je nepohodlná.

  Kapejte a zvlhčujte

  Při vysokých letních teplotách v letních měsících a ve více klimatizovaných místnostech se častěji stává, že čočku v oku cítíme, lehce škrábe nebo je nepohodlná. K nepříjemným pocitům mohou také přispívat vyšší prašnost v sluncem vyprahlé krajině nebo ostré sluneční paprsky, které dokážou oči značně podráždit. Pro úlevu očím od všech těchto komplikací určitě doporučujeme používatoční kapky, slzy vhodné ke kapání přímo na kontaktní čočky, nejlépe bez konzervačních látek. Kapky pomohou obnovit slzný film, dodají očím i čočkám vlhkost a uleví nejen od suchosti, ale také od únavy a podráždění.

  Dodržujte hygienu

  Hygienou se samozřejmě myslí nejen pravidelné čištění kontaktních čoček, ale také dodržování pečlivého mytí rukou před každou manipulací s čočkou. Na ruce se nám každodenně zachycují bakterie a nečistoty, kterými bychom mohli kontaktní čočky kontaminovat a zadělat si tak na nepříjemné komplikace, zvláště pak v horku či v exotických zemích, kde bývá hygiena často horší. Ideální je používat tzv.dezinfekční roztok na ruce, kterého stačí kapka pro zničení 99% bakterií z dlaní.

  Čistěte čočky o sto šest

  Ve vyšších letních teplotách se vlivem horka zrychluje i fungování našeho těla – metabolismus. Z tohoto důvodu se na kontaktních čočkách rychleji hromadí usazeniny a nečistoty jako odpad oka a čočka začíná být méně pohodlná, snižuje se její kvalita. Proto večer nezapomeňte na nezbytné mnutí čoček (mechanické odstranění nečistot) a používejte kvalitní čistící roztok, nejlépe peroxidový. Ten je skvělým řešením i v ochraně před bakteriemi z možné kontaminace z vody.

  Nechte je v chladu

  Kapky na čočky i roztoky by měly zůstat v teplotách blížících se v horní hranici těm pokojovým, tedy kolem +23 stupňů, kapky si tedy s sebou určitě neberte v tašce ven do 30 stupňového horka – kapky i roztoky vystavené nadměrným teplotám ztrácejí své účinky. Kapky by tedy po jejich znehodnocení nepřinášely očekávanou úlevu a roztoky by neměly správné desinfekční účinky.

  Pořiďte si jednodenní čočky

  Všechny 4 předchozí tipy vás nemusí zajímat, pokud budete v letních měsících nosit denní čočky Ty zaručují každý den čerstvý pár, nepotřebujete k nim roztoky, a pokud nemáte potíže se suchostí očí, tak často ani kapky, znečištěné denní čočky večer prostě jednoduše vyhodíte do koše. Jednodenní čočky je ale jako každé jiné před jejich nošením třeba vyzkoušet u očního specialisty.

  Chcete být informován o zajímavostech ze světa kontaktních čoček? Klikněte sem na odběr novinek.